Umelci majú nárok na podporu z balíka sociálnych opatrení
Pri uplatňovaní opatrení na minimalizáciu ekonomických dopadov pandémie COVID-19 nastali problémy pri registrácii umelcov. Úrady práce sociálnych vecí a rodiny neuznali žiadosti umelcov o príspevok z Opatrenia č. 2 (Podpora SZČO, ktoré v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu na základe Opatrenia ÚVZ uzatvorili alebo zakázali prevádzky alebo ktorým poklesli tržby) s odôvodnením, že nie sú SZČO.
Ide však o nedorozumenie prameniace z neznalosti zákona, ktorá sa preniesla zrejme do relevantného metodického usmerňovania.
Jozef Mihál už 6. 4. uverejnil vysvetlenia, kto má nárok na podporu (pozri celý článok) :
Za SZČO sa na účely poskytnutia príspevku považuje fyzická osoba, ktorá:
prevádzkuje živnosť podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov (napr. zákon č. 78/1992 Zb.o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov, zákon č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok), zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii, zákon č. 540/2007 Z. z. o audítoroch, audite a dohľade nad výkonom auditu, zákon č. 185/2015 Z. z. autorský zákon, zákon č. 103/2014 Z. z. o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, zákon č. 40/2015 Z. z o audiovízii a pod.
vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách podľa zákona č. 105/1990 Zb.o súkromnom podnikaní občanov.
14. apríla v schválenom materiáli Návrh na zmenu podmienok projektu podpory udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránenia ich následkov sa explicitne pri definícií SZČO uvádza, že ide aj o zákon č. 185/2015 Z. z. autorský zákon, zákon č. 103/2014 Z. z. o divadelnej činnosti a hudobnej činnosti, zákon č. 40/2015 Z. z o audiovízii a pod.
Aj napriek tomu boli žiadosti umelcov zamietané s odôvodnením, že nespĺňajú definíciu SZČO.
Asociácia nezávislých producentov, CIF, ako aj mnohí individuálni umelci na túto situáciu upozornili. Člen Výboru NR SK pre kultúru a média Miroslav Kollár v tejto súvislosti apeloval na ministerku kultúry Natáliu Milanovú a prostredníctvom predsedníčky Výboru NR SR pre sociálne veci Jany Žitňanskej aj na ministra práce Milana Krajniaka, aby usmernili UPSVaR k náprave situácie.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spresnilo v metodickom usmernení pre úrady práce definíciu žiadateľov o príspevky na náhradu straty príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti, a tak, aj podľa vyjadrenia MK SR: MAJÚ osoby, ktoré vykonávajú slobodné povolanie a nie sú v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu nárok na príspevok podľa Opatrenia č. 2.
Aktuálne nastavené podmienky pomoci na www.pomahameludom.sk / www.neprepustaj.sk.
Viac informácií:
webstránka MPSVaR, 15. 4. 2020
Denník N, 15. 4. 2020
webstránka MK SR, 16. 4. 2020